3M 5-4926-1.5S
5-4926-1.5S picture photo
Mfg. Part Number
5-4926-1.5S
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
3M 4926 VHB 1.5" SQ - 5/PACK
Datasheet Download
5-4926-1.5S.pdf
Availability of 5-4926-1.5S
QUANTITY
5-4926-1.5S Order Process
Ship out your order
Specifications of 5-4926-1.5S
Internal Part NumberEIS-5-4926-1.5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File3M VHB adhesive demonstration - Another Geek Moment
MSDS Material Safety Datasheet49xx,26xx Article Info
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Standard Package1
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesVHB™ 4926
PackagingBulk
Tape TypeDouble Coated, Double Sided
AdhesiveAcrylic
Backing, CarrierPaper
Thickness0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width1.50" (38.10mm)
Length1.50" (38.10mm)
ColorGray
UsageGeneral Purpose
Temperature Range200°F (93°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5-4926-1.5S
Related Links5-492, 5-4926-1.5S Datasheet, 3M Distributor
5-4926-1.5S Details Description
Related parts for 5-4926-1.5S
JUMPER-H1506TR/A3048L/H1504TR 2" datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 128K 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 237MA 6.05 OHM datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 48" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PWR SUPPLY 7.5W 15/-15V 0.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf