Littelfuse 5.0SMDJ100CA-T7
5.0SMDJ100CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ100CA-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ100CA-T7.pdf
Availability of 5.0SMDJ100CA-T7
QUANTITY
5.0SMDJ100CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ100CA-T7
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ100CA-T7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5.0SMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.9A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ100CA-T7
Related Links5.0SMDJ, 5.0SMDJ100CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ100CA-T7 Details Description
Related parts for 5.0SMDJ100CA-T7
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 120NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEATSHRK KIT RFL 1/2" BLK 14 PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED datasheet.pdf
LAMP T-1 INCAND 5V BI-PIN 10PK datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 100MA 1W SMD datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG 75 OHM datasheet.pdf