Littelfuse 5.0SMDJ170CA
5.0SMDJ170CA picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ170CA
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ170CA.pdf
Availability of 5.0SMDJ170CA
QUANTITY
5.0SMDJ170CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ170CA
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ170CA
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ170CA
Related Links5.0SMD, 5.0SMDJ170CA Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ170CA Details Description
Related parts for 5.0SMDJ170CA
CONN D-SUB PIN 22-28AWG AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/10 K/H251 3% datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
LENS CAP GREEN CYLINDRICAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf