Micro Commercial Components (MCC) 5.0SMLJ18A-TP
5.0SMLJ18A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMLJ18A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Datasheet Download
5.0SMLJ18A-TP.pdf
Availability of 5.0SMLJ18A-TP
QUANTITY
5.0SMLJ18A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMLJ18A-TP
Internal Part NumberEIS-5.0SMLJ18A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMLJ18A-TP
Related Links5.0SML, 5.0SMLJ18A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5.0SMLJ18A-TP Details Description
Related parts for 5.0SMLJ18A-TP
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf