Micro Commercial Components (MCC) 5.0SMLJ26A-TP
5.0SMLJ26A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMLJ26A-TP
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
5.0SMLJ26A-TP.pdf
Availability of 5.0SMLJ26A-TP
QUANTITY
5.0SMLJ26A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMLJ26A-TP
Internal Part NumberEIS-5.0SMLJ26A-TP
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)119A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMLJ26A-TP
Related Links5.0SML, 5.0SMLJ26A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5.0SMLJ26A-TP Details Description
Related parts for 5.0SMLJ26A-TP
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
FITTING ENTRANCE END CAP IVORY datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS DUAL VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf