Micro Commercial Components (MCC) 5.0SMLJ48CA-TP
5.0SMLJ48CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMLJ48CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Datasheet Download
5.0SMLJ48CA-TP.pdf
Availability of 5.0SMLJ48CA-TP
QUANTITY
5.0SMLJ48CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMLJ48CA-TP
Internal Part NumberEIS-5.0SMLJ48CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMLJ48CA-TP
Related Links5.0SMLJ, 5.0SMLJ48CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5.0SMLJ48CA-TP Details Description
Related parts for 5.0SMLJ48CA-TP
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
FITTING TEE FOR RACEWAY PD3 OWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 50MHZ 100MA SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.12"LX3.7"W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf