FFF 50000-1054E
50000-1054E picture photo
Mfg. Part Number
50000-1054E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP
Datasheet Download
50000-1054E.pdf
Availability of 50000-1054E
QUANTITY
50000-1054E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50000-1054E
Internal Part NumberEIS-50000-1054E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns18
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50000-1054E
Related Links50000, 50000-1054E Datasheet, FFF Distributor
50000-1054E Details Description
Related parts for 50000-1054E
CAP CER 2000PF 40KV Z5T DISK datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 28.0 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf