FFF 50001-1240ELF
50001-1240ELF picture photo
Mfg. Part Number
50001-1240ELF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3 ROW R/A RECEPTACLE 1GP
Datasheet Download
50001-1240ELF.pdf
Availability of 50001-1240ELF
QUANTITY
50001-1240ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of 50001-1240ELF
Internal Part NumberEIS-50001-1240ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50001-1240ELF
Related Links50001-, 50001-1240ELF Datasheet, FFF Distributor
50001-1240ELF Details Description
Related parts for 50001-1240ELF
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf