FFF 50015-1180ALF
50015-1180ALF picture photo
Mfg. Part Number
50015-1180ALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER
Datasheet Download
50015-1180ALF.pdf
Availability of 50015-1180ALF
QUANTITY
50015-1180ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 50015-1180ALF
Internal Part NumberEIS-50015-1180ALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns45
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50015-1180ALF
Related Links50015-, 50015-1180ALF Datasheet, FFF Distributor
50015-1180ALF Details Description
Related parts for 50015-1180ALF
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR GRN PC MT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHNE SNAP-IN PC datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
6800UF 100V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf