FFF 50015-5300J
50015-5300J picture photo
Mfg. Part Number
50015-5300J
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER
Datasheet Download
50015-5300J.pdf
Availability of 50015-5300J
QUANTITY
50015-5300J Order Process
Ship out your order
Specifications of 50015-5300J
Internal Part NumberEIS-50015-5300J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingTube
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions300
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns75
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50015-5300J
Related Links50015, 50015-5300J Datasheet, FFF Distributor
50015-5300J Details Description
Related parts for 50015-5300J
FOUNDATION BASE SYS W/SYN EXPRES datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X12 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT723 datasheet.pdf
KIT EVAL CRYPTOAUTHENTICATION datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/TELCO, TP-TX datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 1000VDC 5AG datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf