Schurter 5003.126B.1
5003.126B.1 picture photo
Mfg. Part Number
5003.126B.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
5003 DC CONNECTOR WITH FILTER 6A
Datasheet Download
5003.126B.1.pdf
Availability of 5003.126B.1
QUANTITY
5003.126B.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5003.126B.1
Internal Part NumberEIS-5003.126B.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification5003 Series Surface Treatment 22/Jan/2015
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series5003
PackagingBulk
Connector StyleSpecial - AMP MATE-N-LOK or Molex MLX
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Current - IEC15A
Voltage - IEC125VDC
Current - UL6A
Voltage - UL125VDC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.30mm x 22.80mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5003.126B.1
Related Links5003., 5003.126B.1 Datasheet, Schurter Distributor
5003.126B.1 Details Description
Related parts for 5003.126B.1
TVS DIODE 22VWM 37.28VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC AMP LNA MMIC GAAS SMD SOT-363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2 datasheet.pdf