United Chemi-Con E91F401VNT222MCA5T
E91F401VNT222MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E91F401VNT222MCA5T
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E91F401VNT222MCA5T.pdf
Availability of E91F401VNT222MCA5T
QUANTITY
E91F401VNT222MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F401VNT222MCA5T
Internal Part NumberEIS-E91F401VNT222MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.4A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F401VNT222MCA5T
Related LinksE91F401VN, E91F401VNT222MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F401VNT222MCA5T Details Description
Related parts for E91F401VNT222MCA5T
TIE WIRE 6" BLACK 40LB datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf