Rubycon 500BXC15MEFCUA12.5X25
500BXC15MEFCUA12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
500BXC15MEFCUA12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
500BXC15MEFCUA12.5X25.pdf
Availability of 500BXC15MEFCUA12.5X25
QUANTITY
500BXC15MEFCUA12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 500BXC15MEFCUA12.5X25
Internal Part NumberEIS-500BXC15MEFCUA12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current132mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500BXC15MEFCUA12.5X25
Related Links500BXC15ME, 500BXC15MEFCUA12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
500BXC15MEFCUA12.5X25 Details Description
Related parts for 500BXC15MEFCUA12.5X25
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 300K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf