Cornell Dubilier Electronics 500C103T050AC2B
500C103T050AC2B picture photo
Mfg. Part Number
500C103T050AC2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Datasheet Download
500C103T050AC2B.pdf
Availability of 500C103T050AC2B
QUANTITY
500C103T050AC2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C103T050AC2B
Internal Part NumberEIS-500C103T050AC2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.98A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C103T050AC2B
Related Links500C103, 500C103T050AC2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C103T050AC2B Details Description
Related parts for 500C103T050AC2B
IC DETECTOR VOLT 3.7V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 R/A datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD 38KHZ DOME RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 7POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf