Souriau Connection Technology D38999/20FJ46PBL
D38999/20FJ46PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ46PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ46PBL.pdf
Availability of D38999/20FJ46PBL
QUANTITY
D38999/20FJ46PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ46PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ46PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ46PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ46PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ46PBL Details Description
Related parts for D38999/20FJ46PBL
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 26-30 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 31.38"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf