Cornell Dubilier Electronics 500C103T100BJ2B
500C103T100BJ2B picture photo
Mfg. Part Number
500C103T100BJ2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
Datasheet Download
500C103T100BJ2B.pdf
Availability of 500C103T100BJ2B
QUANTITY
500C103T100BJ2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C103T100BJ2B
Internal Part NumberEIS-500C103T100BJ2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.34A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C103T100BJ2B
Related Links500C103, 500C103T100BJ2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C103T100BJ2B Details Description
Related parts for 500C103T100BJ2B
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS VERT .100 T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 10POS GRAY datasheet.pdf
PANEL STEEL 34.2 X 28.2" datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf