Cornell Dubilier Electronics 500C312T450CF2B
500C312T450CF2B picture photo
Mfg. Part Number
500C312T450CF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
Datasheet Download
500C312T450CF2B.pdf
Availability of 500C312T450CF2B
QUANTITY
500C312T450CF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C312T450CF2B
Internal Part NumberEIS-500C312T450CF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance3100µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)48 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.4A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C312T450CF2B
Related Links500C312, 500C312T450CF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C312T450CF2B Details Description
Related parts for 500C312T450CF2B
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 86TSOP datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 16NSOIC datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FF FLACHSTECKER 2,8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf