Cornell Dubilier Electronics 500C362T450DD2B
500C362T450DD2B picture photo
Mfg. Part Number
500C362T450DD2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW
Datasheet Download
500C362T450DD2B.pdf
Availability of 500C362T450DD2B
QUANTITY
500C362T450DD2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C362T450DD2B
Internal Part NumberEIS-500C362T450DD2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance3600µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.6A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C362T450DD2B
Related Links500C362, 500C362T450DD2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C362T450DD2B Details Description
Related parts for 500C362T450DD2B
IDC CABLE - MCG50K/MC50G/MCG50K datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-5.5V 20A 110W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
LABEL KEYHOLE RAISED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf