Cornell Dubilier Electronics 500C451T450BB2B
500C451T450BB2B picture photo
Mfg. Part Number
500C451T450BB2B
Brief Description
CAP ALUM 450UF 450V SCREW
Datasheet Download
500C451T450BB2B.pdf
Availability of 500C451T450BB2B
QUANTITY
500C451T450BB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C451T450BB2B
Internal Part NumberEIS-500C451T450BB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance450µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)306 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.94A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C451T450BB2B
Related Links500C451, 500C451T450BB2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C451T450BB2B Details Description
Related parts for 500C451T450BB2B
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 28-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AFE 3 ELECTRODE ECG datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 7SOIC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP-IN datasheet.pdf