Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE75R0TR
RNCF0805BTE75R0TR picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE75R0TR
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE75R0TR.pdf
Availability of RNCF0805BTE75R0TR
QUANTITY
RNCF0805BTE75R0TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE75R0TR
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE75R0TR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE75R0TR
Related LinksRNCF0805, RNCF0805BTE75R0TR Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE75R0TR Details Description
Related parts for RNCF0805BTE75R0TR
FIXED IND 1.2UH 180MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 5POS .156 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
OSC XO 119.9308MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 4.75-30VIN 1.5V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT datasheet.pdf