Hirose Electric Co Ltd HIF7-100DA-1.27DSA(75)
HIF7-100DA-1.27DSA(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-100DA-1.27DSA(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 100POS 1.27MM T/H
Datasheet Download
HIF7-100DA-1.27DSA(75).pdf
Availability of HIF7-100DA-1.27DSA(75)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HIF7-100DA-1.27DSA(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-100DA-1.27DSA(75)
Internal Part NumberEIS-HIF7-100DA-1.27DSA(75)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.429" (10.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-100DA-1.27DSA(75)
Related LinksHIF7-100DA-, HIF7-100DA-1.27DSA(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-100DA-1.27DSA(75) Details Description
Related parts for HIF7-100DA-1.27DSA(75)
LED T-5MM 32.5MM RND 24LED ULT B datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf