Amphenol Aerospace Operations MS27466P23B53S
MS27466P23B53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466P23B53S
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466P23B53S.pdf
Availability of MS27466P23B53S
QUANTITY
MS27466P23B53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466P23B53S
Internal Part NumberEIS-MS27466P23B53S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466P23B53S
Related LinksMS27466, MS27466P23B53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466P23B53S Details Description
Related parts for MS27466P23B53S
RES 23.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf