Cornell Dubilier Electronics 500C473T025BB2B
500C473T025BB2B picture photo
Mfg. Part Number
500C473T025BB2B
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW
Datasheet Download
500C473T025BB2B.pdf
Availability of 500C473T025BB2B
QUANTITY
500C473T025BB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 500C473T025BB2B
Internal Part NumberEIS-500C473T025BB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series500C
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.7A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500C473T025BB2B
Related Links500C473, 500C473T025BB2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
500C473T025BB2B Details Description
Related parts for 500C473T025BB2B
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 4A TO220FP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf