Johanson Technology Inc. 500R07S1R7AV4T
500R07S1R7AV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07S1R7AV4T
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
500R07S1R7AV4T.pdf
Availability of 500R07S1R7AV4T
QUANTITY
500R07S1R7AV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07S1R7AV4T
Internal Part NumberEIS-500R07S1R7AV4T
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07S1R7AV4T
Related Links500R07S, 500R07S1R7AV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500R07S1R7AV4T Details Description
Related parts for 500R07S1R7AV4T
RES 200K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220D datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf