Johanson Technology Inc. 500R07S270GV4T
500R07S270GV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07S270GV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
500R07S270GV4T.pdf
Availability of 500R07S270GV4T
QUANTITY
500R07S270GV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07S270GV4T
Internal Part NumberEIS-500R07S270GV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07S270GV4T
Related Links500R07S, 500R07S270GV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500R07S270GV4T Details Description
Related parts for 500R07S270GV4T
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM2130 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 19MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
470UF 6,3V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf