Johanson Dielectrics Inc. 500R14N102JV4T
500R14N102JV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R14N102JV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
500R14N102JV4T.pdf
Availability of 500R14N102JV4T
QUANTITY
500R14N102JV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R14N102JV4T
Internal Part NumberEIS-500R14N102JV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R14N102JV4T
Related Links500R14N, 500R14N102JV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500R14N102JV4T Details Description
Related parts for 500R14N102JV4T
CONN RCPT 93POS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf