Johanson Dielectrics Inc. 500R15N101JV4T
500R15N101JV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R15N101JV4T
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
500R15N101JV4T.pdf
Availability of 500R15N101JV4T
QUANTITY
500R15N101JV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R15N101JV4T
Internal Part NumberEIS-500R15N101JV4T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R15N101JV4T
Related Links500R15N, 500R15N101JV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500R15N101JV4T Details Description
Related parts for 500R15N101JV4T
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1507TR10" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 250VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 250V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf