Johanson Dielectrics Inc. 500R15N471JV4T
500R15N471JV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R15N471JV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
500R15N471JV4T.pdf
Availability of 500R15N471JV4T
QUANTITY
500R15N471JV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R15N471JV4T
Internal Part NumberEIS-500R15N471JV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R15N471JV4T
Related Links500R15N, 500R15N471JV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500R15N471JV4T Details Description
Related parts for 500R15N471JV4T
OSC XO 14.31818MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 5POS STR SHIELD datasheet.pdf
TROLLEY C L TG 7 4 35 datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf