Johanson Technology Inc. 500S42E102KV4E
500S42E102KV4E picture photo
Mfg. Part Number
500S42E102KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1111
Datasheet Download
500S42E102KV4E.pdf
Availability of 500S42E102KV4E
QUANTITY
500S42E102KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 500S42E102KV4E
Internal Part NumberEIS-500S42E102KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500S42E102KV4E
Related Links500S42E, 500S42E102KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500S42E102KV4E Details Description
Related parts for 500S42E102KV4E
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 10SEC 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 24CIRC .437 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP datasheet.pdf
330UF 6.3V 10X8 105C SMD datasheet.pdf