E-Switch 500SSP1S2M6QEA
500SSP1S2M6QEA picture photo
Mfg. Part Number
500SSP1S2M6QEA
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
500SSP1S2M6QEA.pdf
Availability of 500SSP1S2M6QEA
QUANTITY
500SSP1S2M6QEA Order Process
Ship out your order
Specifications of 500SSP1S2M6QEA
Internal Part NumberEIS-500SSP1S2M6QEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information500 Series RoHS Cert of Compliance
3D Model500SSPxS2M6xEA.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series500
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length6.88mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500SSP1S2M6QEA
Related Links500SSP1, 500SSP1S2M6QEA Datasheet, E-Switch Distributor
500SSP1S2M6QEA Details Description
Related parts for 500SSP1S2M6QEA
FIXED IND 82UH 1.53A 152 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 3640 datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf