Panasonic Electronic Components EVM-EGSA00B25
EVM-EGSA00B25 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-EGSA00B25
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.3W TH
Datasheet Download
EVM-EGSA00B25.pdf
Availability of EVM-EGSA00B25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVM-EGSA00B25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-EGSA00B25
Internal Part NumberEIS-EVM-EGSA00B25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVM-EG(G,S) Type 17/Mar/2010
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM-EGS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.252" Face x 0.323" H (8.20mm x 6.40mm x 8.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-EGSA00B25
Related LinksEVM-EG, EVM-EGSA00B25 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-EGSA00B25 Details Description
Related parts for EVM-EGSA00B25
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A D2PAK datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 46MMX50MM 17.72" datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
NEXT 62/45 HI TEMP LID GASKE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf