Silicon Labs 501AAA50M0000CAF
501AAA50M0000CAF picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000CAF
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000CAF.pdf
Availability of 501AAA50M0000CAF
QUANTITY
501AAA50M0000CAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000CAF
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000CAF
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000CAF
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000CAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000CAF Details Description
Related parts for 501AAA50M0000CAF
TCO 250VAC 10A 216C(421F) AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf
MARKING TAG DIN RAIL 15MM TYPE K datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf