Silicon Labs 501ACA100M000CAG
501ACA100M000CAG picture photo
Mfg. Part Number
501ACA100M000CAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501ACA100M000CAG.pdf
Availability of 501ACA100M000CAG
QUANTITY
501ACA100M000CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501ACA100M000CAG
Internal Part NumberEIS-501ACA100M000CAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501ACA100M000CAG
Related Links501ACA10, 501ACA100M000CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501ACA100M000CAG Details Description
Related parts for 501ACA100M000CAG
CONN FFC CIC RCPT 25POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIPLEXER 2.45/5G datasheet.pdf
FAN 24VDC 40X20MM 3WR datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A .318 datasheet.pdf