Copal Electronics ST4ETG202
ST4ETG202 picture photo
Mfg. Part Number
ST4ETG202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4ETG202.pdf
Availability of ST4ETG202
QUANTITY
ST4ETG202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4ETG202
Internal Part NumberEIS-ST4ETG202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST4ETG202
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4ETG202
Related LinksST4E, ST4ETG202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST4ETG202 Details Description
Related parts for ST4ETG202
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.75A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 200A 3TOWER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf