Vishay/BCcomponents SFR25H0002800FR500
SFR25H0002800FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002800FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002800FR500.pdf
Availability of SFR25H0002800FR500
QUANTITY
SFR25H0002800FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002800FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002800FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002800FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002800FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002800FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002800FR500
MOSFET N-CH 20V 54A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG ZIF 51POS GOLD datasheet.pdf