Silicon Labs 501BAA16M0000DAGR
501BAA16M0000DAGR picture photo
Mfg. Part Number
501BAA16M0000DAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA16M0000DAGR.pdf
Availability of 501BAA16M0000DAGR
QUANTITY
501BAA16M0000DAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA16M0000DAGR
Internal Part NumberEIS-501BAA16M0000DAGR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA16M0000DAGR
Related Links501BAA16, 501BAA16M0000DAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA16M0000DAGR Details Description
Related parts for 501BAA16M0000DAGR
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW,ROLLER LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf