Silicon Labs 501BAA50M0000BAG
501BAA50M0000BAG picture photo
Mfg. Part Number
501BAA50M0000BAG
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA50M0000BAG.pdf
Availability of 501BAA50M0000BAG
QUANTITY
501BAA50M0000BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA50M0000BAG
Internal Part NumberEIS-501BAA50M0000BAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA50M0000BAG
Related Links501BAA50, 501BAA50M0000BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA50M0000BAG Details Description
Related parts for 501BAA50M0000BAG
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC 10BIT LATCH 3-STATE 24-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 16V SC-82AB datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf