Silicon Labs 501BCAM032768BAGR
501BCAM032768BAGR picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768BAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768BAGR.pdf
Availability of 501BCAM032768BAGR
QUANTITY
501BCAM032768BAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768BAGR
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768BAGR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768BAGR
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768BAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768BAGR Details Description
Related parts for 501BCAM032768BAGR
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.5A 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf