Silicon Labs 501BCAM032768CAF
501BCAM032768CAF picture photo
Mfg. Part Number
501BCAM032768CAF
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BCAM032768CAF.pdf
Availability of 501BCAM032768CAF
QUANTITY
501BCAM032768CAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BCAM032768CAF
Internal Part NumberEIS-501BCAM032768CAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BCAM032768CAF
Related Links501BCAM0, 501BCAM032768CAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BCAM032768CAF Details Description
Related parts for 501BCAM032768CAF
IC ADC 12-BIT 300KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 800MA 45 MOHM datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
O-RING FOR IP SERIES datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W TH datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
PWR MODULE REG 50V 3A 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf