Silicon Labs 501HCA26M0000DAFR
501HCA26M0000DAFR picture photo
Mfg. Part Number
501HCA26M0000DAFR
Brief Description
OSC CMEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA26M0000DAFR.pdf
Availability of 501HCA26M0000DAFR
QUANTITY
501HCA26M0000DAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA26M0000DAFR
Internal Part NumberEIS-501HCA26M0000DAFR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency26MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA26M0000DAFR
Related Links501HCA26, 501HCA26M0000DAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA26M0000DAFR Details Description
Related parts for 501HCA26M0000DAFR
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1501TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-VQFN datasheet.pdf
CONN USB RCPT W/COVER IP67 datasheet.pdf
OPTO SENSOR RSH 5MM PNP 1MC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf