Silicon Labs 501HCA27M0000DAGR
501HCA27M0000DAGR picture photo
Mfg. Part Number
501HCA27M0000DAGR
Brief Description
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA27M0000DAGR.pdf
Availability of 501HCA27M0000DAGR
QUANTITY
501HCA27M0000DAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA27M0000DAGR
Internal Part NumberEIS-501HCA27M0000DAGR
Standard Package2,500
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA27M0000DAGR
Related Links501HCA27, 501HCA27M0000DAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA27M0000DAGR Details Description
Related parts for 501HCA27M0000DAGR
CONN CAP FOR RJF TV SERIES RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
27 SIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf