Silicon Labs 501JCAM032768DAFR
501JCAM032768DAFR picture photo
Mfg. Part Number
501JCAM032768DAFR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCAM032768DAFR.pdf
Availability of 501JCAM032768DAFR
QUANTITY
501JCAM032768DAFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCAM032768DAFR
Internal Part NumberEIS-501JCAM032768DAFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCAM032768DAFR
Related Links501JCAM0, 501JCAM032768DAFR Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCAM032768DAFR Details Description
Related parts for 501JCAM032768DAFR
FIXED IND 120UH 14.4A 28 MOHM TH datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 19A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS TIN datasheet.pdf
H3US PHASE VOLTAGE CTRL RLY SP07 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf