Johanson Dielectrics Inc. 501R18W681KV4E
501R18W681KV4E picture photo
Mfg. Part Number
501R18W681KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
501R18W681KV4E.pdf
Availability of 501R18W681KV4E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
501R18W681KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501R18W681KV4E
Internal Part NumberEIS-501R18W681KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501R18W681KV4E
Related Links501R18W, 501R18W681KV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
501R18W681KV4E Details Description
Related parts for 501R18W681KV4E
IDC CABLE - MKR40A/MC40G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
HEADER MALE 4.20MM DUAL VERT 4P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf