Johanson Technology Inc. 501S42E100JV4E
501S42E100JV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E100JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E100JV4E.pdf
Availability of 501S42E100JV4E
QUANTITY
501S42E100JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E100JV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E100JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E100JV4E
Related Links501S42E, 501S42E100JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E100JV4E Details Description
Related parts for 501S42E100JV4E
CONN PLUG 100POS .8MM VERT SM datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC TPMS 1500KPA Z AXIS 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf