Johanson Technology Inc. 501S42E200KV4E
501S42E200KV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E200KV4E
Brief Description
CAP CER 20PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E200KV4E.pdf
Availability of 501S42E200KV4E
QUANTITY
501S42E200KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E200KV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E200KV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E200KV4E
Related Links501S42E, 501S42E200KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E200KV4E Details Description
Related parts for 501S42E200KV4E
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC DO15 datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SNGL END CORDSET STOOW FEMALE 7P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
5PRH 8I 2MM 4W datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf