Johanson Technology Inc. 501S42E240JV4E
501S42E240JV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E240JV4E
Brief Description
CAP CER 24PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E240JV4E.pdf
Availability of 501S42E240JV4E
QUANTITY
501S42E240JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E240JV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E240JV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E240JV4E
Related Links501S42E, 501S42E240JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E240JV4E Details Description
Related parts for 501S42E240JV4E
SW MINI SPDT 16A PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1340 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 3500K 1X12 MCPCB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MINI MCR-2-POT-UI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf