Johanson Technology Inc. 501S42E2R0BV4E
501S42E2R0BV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E2R0BV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E2R0BV4E.pdf
Availability of 501S42E2R0BV4E
QUANTITY
501S42E2R0BV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E2R0BV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E2R0BV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E2R0BV4E
Related Links501S42E, 501S42E2R0BV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E2R0BV4E Details Description
Related parts for 501S42E2R0BV4E
RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 150V 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf