Comair Rotron 412315B02500
412315B02500 picture photo
Mfg. Part Number
412315B02500
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK EXTRUDED 16X16.5X38.1MM
Datasheet Download
412315B02500.pdf
Availability of 412315B02500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
412315B02500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 412315B02500
Internal Part NumberEIS-412315B02500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-218
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.500" (38.10mm)
Width0.650" (16.51mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.630" (16.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise1W @ 20°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.0°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)412315B02500
Related Links412315, 412315B02500 Datasheet, Comair Rotron Distributor
412315B02500 Details Description
Related parts for 412315B02500
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 110MA 11.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 220UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH UNIPO TO92 datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf