Johanson Technology Inc. 501S42E470GV4E
501S42E470GV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E470GV4E
Brief Description
CAP CER 47PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E470GV4E.pdf
Availability of 501S42E470GV4E
QUANTITY
501S42E470GV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E470GV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E470GV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E470GV4E
Related Links501S42E, 501S42E470GV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E470GV4E Details Description
Related parts for 501S42E470GV4E
RFID MNT ON MET TRNSPND R/O 64B datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB SOT23-8 datasheet.pdf
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10DFN datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf