API Delevan 5022-124J
5022-124J picture photo
Mfg. Part Number
5022-124J
Brief Description
FIXED IND 120UH 255MA 5.2 OHM
Datasheet Download
5022-124J.pdf
Availability of 5022-124J
QUANTITY
5022-124J Order Process
Ship out your order
Specifications of 5022-124J
Internal Part NumberEIS-5022-124J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Type-
Material - CoreIron
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating255mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.2 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant8.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5022-124J
Related Links5022, 5022-124J Datasheet, API Delevan Distributor
5022-124J Details Description
Related parts for 5022-124J
RES TEMP SENS 2.2K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128PS .050" SLD datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .1" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3K OHM 1608 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf